مقاله و تحقیق جدید

پنجشنبه 30 دی 1395

مقاله در مورد کشور تایلند

نویسنده: عاطفه جهاندیده   

مقاله در مورد کشور تایلند

احزاب سیاسی

    حزب کمونیست تایلند (Phak …

   حزب دمکراتیک (prachatipat)

   حزب اقدام دمکراتیک (Kit …

   حزب جبهه دمکراتیک (Naew …

   حزب دمکراتیک ملی (Chat …

   حزب خلق (Phak Prachachon)

   حزب دمکراتیک سیام …

   حزب اقدام اجتماعی (Kit …

   حزب سوسیالیست تایند (Phak …

   حزب سوسیالیست تایند (Phak …

   جبهه متحد سوسیالیست …

تشکیلات حکومتی (تا قبل از کودتای فوریه …

   سیستم قضائی

   قوّه مقننه

   قوّه مجریه

ساخت سیاسی

ساختار نظامی و دفاعی تایلند

   نقش ارتش در صحنه سیاسی …

قانون‌اساسی، تحوّلات و ویژگی‌های آن

تقسیمات کشوری و اداری

چگونگی شکل‌گیری اراده سیاسی

 

       
       

 

 

 

 

 

تايلند

تايلند در قلب جنوب‌شرقى سرزمين اصلى آسيا واقع شده است و از نظر جغرافيائى به چهار منطقه تقسيم مى‌شود: منطقه مرکزي، شمال‌شرقي، منطقه شمال و منطقه جنوب.

 
   

 

 

کاوش‌هاى باستان‌شناسى حاکى از وجود تمدن‌هاى بسيار کهن در اين کشور مى‌باشد. ليکن اولين حکومت تايلند که تاريخ مدون دارد که از ۱۳۵۷ با روى کار آمدن سلسه پادشاهى سوخوتائى (Sukothai) يا سوکوتهاي آغاز گرديد. پنج پادشاه از اين سلسله به‌مدت کمتر از يک قرن بر اين سرزمين حکومت نمودند. تايلند يک مملکت پادشاهى است و کشورى واحد و غير قابل تجزيه مى‌باشد. پادشاه رئيس کشور و رئيس قواى مسلح مى‌باشد. حاکميت

 در دست مردم است و پادشاه اختيارات

خود را طبق مفاد قانون‌اساسى ايفاء مى‌نمايد.

 

مهمترين احزاب سياسى فعّال در تاريخ سياسى تايلند به قرار زير است:           

حزب کمونیست تایلند (Phak Khomunit Prathat Thai)

حزب دمکراتیک (prachatipat)

حزب اقدام دمکراتیک (Kit Prachatipatai)

حزب جبهه دمکراتیک (Naew Prachatipatai)

حزب دمکراتیک ملی (Chat Prachathipatai)

حزب خلق (Phak Prachachon)

حزب دمکراتیک سیام (Prachatipat Siam)

حزب اقدام اجتماعی (Kit Sangkom)

حزب سوسیالیست تایند (Phak Sangkom Niyon Haeng Prather Thai)

جبهه متحد سوسیالیست (Naew Ruam Sangkom Niyom)

حزب سینی‌زن تائی (Pravhakron thai)

حزب ملّت تایلند (Chat Tai)

حزب کمونيست تايلند (Phak Khomunit Prathat Thai)

نهضت‌هاى کمونيستى در دهه‌هاى ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در تايلند پديدار شدند اينها يا انشعابى از احزاب کمونيست چين بودند که سعى در دريافتن نيروهاى تازه در ميان کارگران چينى تايلند، معلمّان و ديگر گروه‌هاى حرفه‌اى به‌ويژه در بانکوک داشتند، و يا گروه‌هاى انقلابى ويتنامى بودند که سعى مى‌کردند حمايت ويتنامى‌هاى پناهنده و مهاجر شمال تايلند را بدست آورند. ولى نخستين حزب کمونيست تايلند رسماً از دسامبر ۱۹۴۲ فعاليّت سياسى خود را آغاز کرد و تا مدت کوتاهى بعد از جنگ جهانى دوم فعاّل بود. متعاقب کودتاى ۱۹۴۷ رهبرى حزب به نام Prasert sabsunthorn به چين گريخت و مدت يازده سال در آنجا بود.            

رژيم Phibun (۵۷-۱۹۴۸) جمعى از اعضاى کميته چينى‌ها را به‌عنوان متهمّان کمونيست دستگير کرد. در ۱۹۵۲ دومين کنگره حزب خواستار مقابله نظامى با حکومت شد. بعد از يک دوره کم‌توّجهي، با انتشار اثر يک مارکسيست جوان روشنفکر تايلندى به نام Chit Phumisak که پيرامون فئوداليسم تايلند نگارش يافته بود، سرکوب کمونيست‌ها شتاب فزاينده‌اى يافت. سران و کادرهاى حزبى مجبور به ترک بانکوک و استقرار در مناطق دور شمال شرقى شدند. در آنجا با جنبش‌هاى چريکى چپگراى ديگر پيوند يافته و دکترين مائوئيستى را پذيرفتند.            

مبارزات نظامى و مسلحانه در مقياس کوچکى در ۱۹۶۵ در منطقه شمال شرقى آغاز شد جناح‌هاى کمونيستى ارتباطاتى نيز با حزب کمونيست مالزى در جنوب برقرار کردند. در ۱۹۶۴ به نشانه اعتراض به استفاده آمريکا از خاک تايلند براى سازماندهى نيروهاى ويتنام و لائوس جنبش مستقل تايلند توسط

مقاله در مورد کشور تایلند

نوشته مقاله در مورد کشور تایلند اولین بار در یک وی دو | دانلود مقاله | خرید مقاله | مقاله رایگان پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود فایل

نظرات() 

پنجشنبه 30 دی 1395

مقاله در مورد کانی

نویسنده: عاطفه جهاندیده   

مقاله در مورد کانی

کانی‌ عبارت از عنصر یا ترکیبات شیمیایی همگنی است که بطور طبیعی در زمین یافت می‌شود. ترکیب شیمیایی کانی‌ها معین است، و معمولا متبلورند. خواص فیزیکی کانی‌ها در حدود مشخص ممکن است تغییر کند. هر کانی دارای مشخصات ویژه و انحصاری مانند سیستم تبلور ، سختی ، کلیواژ ، جرم مخصوص ، رنگ و… می‌باشد. در بعضی از کانی‌ها ، اتم بعضی از عناصر ساختمان بلوری قابل تعویض با اتم‌های هم اندازه از عناصر دیگر می‌باشد. به عنوان مثال می‌توان جانشینی آهن و منیزیم بجای هم در پیروکسن‌ها را نام برد.

 

تبلور

معمولا کانی‌ها بصورت اشکال منظم هندسی متبلور می‌شوند که به آنها بلور می‌گویند. بلور را می‌توان به عنوان جسمی که دارای ساختمان اتمی منظم است، تعریف کرد. هرگاه بلور را بطور مداوم به قطعات کوچک تقسیم کنیم‏، به جایی می‌رسیم که دیگر قابل تقسیم کردن نیست. این جز کوچک غیر قابل تقسیم ، معمولا دارای شکل هندسی منظم است که اتم‌های تشکیل دهنده بلور در رئوس ، مراکز سطوح ، وسط یال‌ها و یا مرکز آن قرار دارند و به نام واحد بلور یا سلول اولیه خوانده می‌شود. هر جسم متبلور از پهلوی هم قرار گرفتن تعداد زیادی سلول اولیه تشکیل شده است که به نام شبکه بلور نامیده می‌شود. بسته به عناصر قرینه‌ای که در سلول اولیه وجود دارد، اجسام متبلور را به ۷ سیستم شامل سیستم مکعبی ، تتراگونال ، تری گونال ، هگزا گونال ، ارتورومبیک ، مونوکلینیک و تری کلینیک تقسیم می‌کنند.

خواص عمومی کانی‌ها

سختی

سختی را می‌توان به صورت مقاومت کانی در برابر خراشیده شدن تعریف کرد. در کانی شناسی ، سختی یک جسم را با جسم دیگر می‌سنجند. طبق تعریف اگر جسمی ، جسم دیگر را مخطط کند از آن سخت تر است. برای سنجش سختی کانی‌های مختلف ۱۰ کانی را به عنوان مبنای سختی انتخاب کرده‌اند و سختی سایر کانی‌ها را نسبت به آنها می‌سنجند. این مقیاس به نام مقیاس موس معروف است.

کانی تالک ژیپس کلسیت (فلوئورین آپاتیت ارتوز کوارتز توپاز کرندوم الماس
درجه سختی ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰

مقاله در مورد کانی

نوشته مقاله در مورد کانی اولین بار در یک وی دو | دانلود مقاله | خرید مقاله | مقاله رایگان پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود فایل

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
خرید تلویزیون تلویزیون سونی سینما خانگی گوشی شیائومی گوشی آیفون تاچ ال سی دی برد گوشی گوشی سامسونگ گوشی هواوی قیمت یاب گوشی آنر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic